Number of the records: 1
Dřevěné oči
Ginzburg, Carlo, 1939- - Author
Vydání první - 276 stran : černobílé ilustrace ; 21 cm
ISBN 978-80-257-4189-4
Historické myšlení ;
Lergetporer, Helena - Translator Vinšová, Kateřina, - Translator
kulturní tradice dějiny umění literární teorie sémantika kulturní tradice stereotypy násilí inteligence (schopnost) filozofie kultury sociologie kultury
sborníky úvahy esejeCall number C 419.137 Umístění 316.7 - Sociologie kultury. Kulturní život Uniform title Occhiacci di legno. Česky Title statement Dřevěné oči : deset úvah o distanci / Carlo Ginzburg ; z italského originálu Occhiacci di legno. Dieci riflessioni sulla distanza vydaného ... přeložily Helena Lergetporer a Kateřina Vinšová Portion of title Deset úvah o distanci Additional Variant Titles 10 úvah o distanci Main entry-name Ginzburg, Carlo, 1939- (Author) Edition statement Vydání první Publication Praha : Argo, 2024 Phys.des. 276 stran : černobílé ilustrace ; 21 cm ISBN 978-80-257-4189-4 National bibl. num. cnb003592157 Edition Historické myšlení ; 92 Internal Bibliographies/Indexes Note Obsahuje bibliografie a rejstřík Another responsib. Lergetporer, Helena (Translator)
Vinšová, Kateřina, 1948- (Translator)
Subj. Headings kulturní tradice - Evropa * dějiny umění - Evropa * literární teorie - Evropa * sémantika - Evropa * kulturní tradice - Evropa * stereotypy * násilí - filozofické pojetí * inteligence (schopnost) - filozofické pojetí * filozofie kultury * sociologie kultury Form, Genre sborníky * úvahy * eseje Conspect 316.7 - Sociologie kultury. Kulturní život UDC (4) , 316.75-028.78 , 72/76(091) , 82.0 , 81'37 , 130.2 , 316.7 , (082) , (0:82-4) Country Česko Language čeština Ve volném výběru 316.7 - Sociologie kultury. Kulturní život Document kind BOOKS Za podmanivým názvem knihy Dřevěné oči se skrývá deset esejů, které Carlo Ginzburg publikoval na přelomu druhého a třetího tisíciletí. Jejich společným jmenovatelem jsou dějiny umění, literární teorie a sémantika. Autor v nich pojednává témata biblická, antická, středověká i raně novověká, vztahy Židů, pohanů a křesťanů. Perspektiva jeho uvažování je nejen italská, ale i evropská, neboť si je vědom skutečnosti, že kultura není nikdy omezena na jedno teritorium, že není izolovaná, ba naopak, je vždy rozkročena nejen do minulosti, ale zároveň i do mnoha blízkých a vzdálených světů. V jednotlivých esejích Ginzburg pojednává o utváření kulturních tradic, jež během staletí podléhají radikálním změnám. V mnoha ohledech je Ginzburgovo myšlení provokativní. Mistrně poukazuje na stereotypy, jichž se jejich hlasatelé nedokáží zbavit, neboť si jich mnohdy nejsou vůbec vědomi. Spolu s tím klade důraz na nejrůznější podoby násilí, jež ovlivňují výchovu a z ní plynoucí omezování myšlenkové a kulturní svobody druhých. Oproti násilí staví intelektuální jedinečnost, jež s oním násilím v dějinách vedla a dodnes vede vyčerpávající, avšak společnost kulturně obohacují boj. Ginzburgovy eseje představují ponor do jeho badatelské dílny a odhalují podstatu jeho uvažování, jež se zrcadlí v jeho nejvýznamnějších monografických dílech, jež patří k prazákladu moderního dějepisectví. Vydání knihy podpořil Státní fond kultury České republiky. Zdroj anotace: Web obalkyknih.czLoading…
Number of the records: 1