Počet záznamů: 1
Vlastní životopis
Karel 1316-1378 - Autor
7. vyd. latinského překladu, 12. vyd. českého překladu, V Odeonu 2. - Praha : Odeon, 1979 - 225 s. : barev. il., faksim. ; 28 cm
Pavel, Jakub, - Překladatel
Karel IV., český král a římský císař, 1316-1378
14. století
panovníci panovníci
autobiografieSignatura P 10.831 Umístění Unifikovaný název Vita Caroli. Česky & Latinsky Údaje o názvu Vlastní životopis = Vita Caroli Quarti / Karel IV. ; [z latinského originálu ... přeložil Jakub Pavel] Souběž.n. Vita Caroli Quarti Variantní názvy Vita Caroli Záhlaví-jméno Karel IV., český král a římský císař, 1316-1378 (Autor) Údaje o vydání 7. vyd. latinského překladu, 12. vyd. českého překladu, V Odeonu 2. Vyd.údaje Praha : Odeon, 1979 Fyz.popis 225 s. : barev. il., faksim. ; 28 cm ISBN Kčs 58,00 Číslo nár. bibl. cnb000145111 Poznámky Rozložená tit. s. Jazyková pozn. Souběžný latinský text Dal.odpovědnost Pavel, Jakub, 1903-1974 (Překladatel)
Předmět.hesla Karel IV., český král a římský císař, 1316-1378 * 14. století * panovníci - Česko - 14. století * panovníci - Svatá říše římská - 14. století Forma, žánr autobiografie Konspekt 94(4) - Dějiny Evropy 929 - Biografie MDT 929.7 Země vyd. Česko Jazyk dok. čeština ; latina Druh dok. KNIHY Latinsky a česky. Slavné literární dílo Karla IV. je napsáno jako autobiografie čili vlastní životopis. Autor v něm v podstatě uděluje rady svým nástupcům na trůně. Karel IV. zde chce ukázat, jakou cestou by se měl ubírat každý úspěšný politik, který chce být lepší nežli jeho předchůdci. Kniha je rozdělena na dvacet kapitol. V prvních dvou kapitolách autor zdůrazňuje, jak důležitá je pro dobrého panovníka víra v Boha. Dále varuje před špatnými lidskými vlastnostmi, jakými jsou například pýcha, lakomství, ale třeba i rozmařilost v jídle. V kapitole třetí Karel vzpomíná na své dětství a mládí ve Francii, kam byl poslán v sedmi letech na výchovu na francouzském dvoře. Řeč přijde například na Jindřicha VII., kritikou je oceněn Filip. VI., zmínka je i o Pierru Rosiéresovi, který se posléze stal Karlovým politickým rádcem. V následujících čtyřech kapitolách (4.-7.) pak vzpomíná na své první italské panování, na které byl povolán otcem Janem Lucemburským a seznamuje čtenáře s představami a plány uspořádání mocenských poměrů ve střední Evropě. V osmé kapitole popisuje svůj návrat do Čech a zmiňuje se o místním politickém, ekonomickém a hospodářském úpadku. Kritizuje především šlechtu, kterou označuje za majetkuchtivé tyrany. Stroze také vypráví o smrti své matky, kterou byla Eliška Přemyslovna. V deváté a desáté kapitole Karel rozebírá dobrodružný útěk před svým otcem do Itálie, kde se také zúčastnil několika bitev. V 11. - 13. kapitole jsou popsány Karlovy úvahy v úvodu svých spisů a v kapitole následující se můžeme dočíst o jeho opětovném návratu do Čech a také o tom, jak se ujal vlády nad svou vlastí. Posledních šest kapitol je zcela evidentně napsáno odlišným stylem, a proto je vysoce pravděpodobné, že závěrečnou část Vita Caroli Karel IV. nenapsal. Dílo se nám dochovalo ve třech jazycích, a sice latinském, staročeském a středohornoněmeckém a dává nám možnost důkladně poznat osobu Karla IV. a také nahlédnout i do jeho soukromí. Dozvíme se například o jeho čtyřech manželkách, s nimiž měl dohromady 10 dětí. Dílo je velmi poučné a směle ho mohu doporučit všem obdivovatelům „Největšího Čecha“ a „otce vlasti“ Karla IV., ale pochopitelně také i všem ostatním historickým nadšencům. 01-511-78 Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBUNačítání…
Počet záznamů: 1