Počet záznamů: 1  

Psychobiografický model péče podle Böhma

 1. Zobrazit informace o knize na stránce www.obalkyknih.cz

  kniha


   Böhm, Erwin, 1940- - Autor
  První vydání - 207 stran : ilustrace ; 24 cm
  ISBN 978-80-204-3197-4
  Sestra
    Sochová, Petra, - Překladatel
   Böhm, Erwin, 1940-
   duševní poruchy  psychiatrická péče  ošetřovatelství  péče o seniory  geriatrie  kvalita života  psychosomatika  adaptace (psychologie)
   příručky
  SignaturaC 367.075

  0x k půjčení domů a 0x ke studiu v knihovně z celkem 1 ks k dispozici - viz exempláře

  Psychobiografický model péče podle Böhma
  SignaturaČár.kódLokaceDislokaceInfoMísto
  C 367.0752681337792LidickáLidická - půjčovnavypůjčený (Doba výp. 30 dní; do 24.06.2019)
  Unifikovaný název Psychobiographisches Pflegemodell nach Böhm. Česky
  Údaje o názvuPsychobiografický model péče podle Böhma / Erwin Böhm ; z německého originálu Psychobiographisches Pflegemodell nach Böhm, Bd. 1 ... přeložila Petra Sochová
  AnotaceV posledních desetiletích se rozhodujícím způsobem změnila péče o starší osoby. Ještě před několika lety bylo běžnou praxí, že většina obyvatel zdravotnických a sociálních zařízení se i přes den zdržovala anebo musela zdržovat na lůžku. Péče se soustředila na zajištění „tepla-jídla-čistoty“, zatímco na kvalitu duševní péče nebyl kladen takový důraz. Zhruba před třiceti lety se pacientů zastal prof. Erwin Böhm tím, že se vzepřel situaci, kdy naučená bezmocnost seniory a seniorky spíše váže na lůžko, než aby se pokud možno zachovala, respektive znovu nalezla jejich soběstačnost. Jako první rakouský teoretik v oboru ošetřovatelství sledoval prof. Böhm nové přístupy v geriatrické péči. Podle svého modelu používal biografii jednotlivce jako základ porozumění člověku a jeho chování. Takto se mu podařilo aktivovat, respektive reaktivovat ztracené schopnosti starých a zmatených lidí. Touto „péčí s rukama v kapsách“ se mohly znovu nabyté schopnosti opět uplatnit v každodenním životě. Profesora Erwina Böhma můžeme označit za vizionáře, jehož filozofie péče přinesla užitek bezpočtu seniorů jak v ústavní, tak neústavní péči. Od té doby došlo k proměně péče o staré spoluobčany se symptomy demence. Böhmova filozofie zásadně změnila myšlení a postoje pečujících osob. Odměnou za to je podpora maximální soběstačnosti starých lidí a jejich větší aktivní účast na životě.
  Osobní jméno Böhm, Erwin, 1940- (Autor)
  Údaje o vydáníPrvní vydání
  NakladatelPraha : Mladá fronta, 2015
  ISBN978-80-204-3197-4
  Číslo nár. bibl.cnb002775886
  Edice Sestra (Mladá fronta)
  Poznámky o skryté bibliografii a rejstřícíchObsahuje bibliografii
  Dal.odpovědnost Sochová, Petra, 1973- (Překladatel)
  Předmět.hesla Böhm, Erwin, 1940- * duševní poruchy * psychiatrická péče * ošetřovatelství * péče o seniory * geriatrie * kvalita života * psychosomatika * adaptace (psychologie)
  Forma, žánr příručky
  Konspekt616-053.9 - Geriatrie
  MDT 616.89-008 , 616.89-08 , 364.4-053.9 , 616-083 , 616-053.9 , 316.728-021.465 , 613.86:616 , 159.923 , (035)
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  Druh dok.KNIHY
  V posledních desetiletích se rozhodujícím způsobem změnila péče o starší osoby. Ještě před několika lety bylo běžnou praxí, že většina obyvatel zdravotnických a sociálních zařízení se i přes den zdržovala anebo musela zdržovat na lůžku. Péče se soustředila na zajištění „tepla-jídla-čistoty“, zatímco na kvalitu duševní péče nebyl kladen takový důraz. Zhruba před třiceti lety se pacientů zastal prof. Erwin Böhm tím, že se vzepřel situaci, kdy naučená bezmocnost seniory a seniorky spíše váže na lůžko, než aby se pokud možno zachovala, respektive znovu nalezla jejich soběstačnost. Jako první rakouský teoretik v oboru ošetřovatelství sledoval prof. Böhm nové přístupy v geriatrické péči. Podle svého modelu používal biografii jednotlivce jako základ porozumění člověku a jeho chování. Takto se mu podařilo aktivovat, respektive reaktivovat ztracené schopnosti starých a zmatených lidí. Touto „péčí s rukama v kapsách“ se mohly znovu nabyté schopnosti opět uplatnit v každodenním životě. Profesora Erwina Böhma můžeme označit za vizionáře, jehož filozofie péče přinesla užitek bezpočtu seniorů jak v ústavní, tak neústavní péči. Od té doby došlo k proměně péče o staré spoluobčany se symptomy demence. Böhmova filozofie zásadně změnila myšlení a postoje pečujících osob. Odměnou za to je podpora maximální soběstačnosti starých lidí a jejich větší aktivní účast na životě. Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz
  Loading...